Společnost s ručením omezeným je v České republice nejrozšířenější formou obchodní společnosti, která obsahuje hned několik prvků osobní společnosti. Její oblíbenost je podmíněna tím, že se jedná o nejjednodušší typ kapitálové společnosti založený jednou až padesáti osobami (jako jediná společnost má stanovený maximální počet společníků). Její právní úprava je stanovena v obchodním zákoníku (v § 105 a následujících).
Právní formy podniku a jejich členění
Podnikatelé ve státech s tržní ekonomikou mají možnost vybrat si z několika právních forem podniku. Ty se často v ekonomické teorii třídí podle právních forem vlastnictví na podniky jednotlivců, osobní společnosti, kapitálové společnosti, družstva a veřejné podniky.
Podnik jednotlivce je sice nejstarší a nejjednodušší právní formou, avšak patří mu pouze malý podíl na hrubém domácím produktu. Mezi zajímavější a v praxi hodně zastoupené právní formy patří především osobní a kapitálové společnosti. Osobní společnosti jsou vlastněny dvěma nebo více osobami, společníci se osobně zúčastňují podnikání, dosažené zisky si rozdělují mezi sebe a společně nesou zodpovědnost za vzniklé ztráty. Naše právní normy umožňují existenci dvou forem osobních společností, konkrétně veřejné obchodní společnosti (zkratkou v. o. s.) a komanditní společnosti (zkratkou k. s.).
Kapitálové společnosti se vyznačují tím, že se společníci podílí na podnikání společnosti kapitálově, nikoliv osobní účastí na řízení. Navíc, oproti osobním společnostem, společníci ručí za závazky společnosti pouze do výše svého vkladu. V České republice existují dvě formy kapitálových společností, konkrétně společnost s ručením omezeným (zkratkou s. r. o.) a akciová společnost (zkratkou a. s.).
V navazujícím textu se již budu zabývat pouze kapitálovou společností s ručením omezeným.
Základní informace o společnosti s ručením omezeným
Společnost s ručením omezeným je v České republice nejrozšířenější formou obchodní společnosti, která obsahuje hned několik prvků osobní společnosti. Její oblíbenost je podmíněna tím, že se jedná o nejjednodušší typ kapitálové společnosti založený jednou až padesáti osobami (jako jediná společnost má stanovený maximální počet společníků). Její právní úprava je stanovena v obchodním zákoníku (v § 105 a následujících).
Historie
V roce 1892 v Německu poprvé vznikla právní úprava, která umožnila podnikatelům zakládat společnost s ručením omezeným jakožto novou právní formu podniku. Pod tímto vlivem byl v Rakousku roku 1906 vydán zákon, který umožňoval to samé i pro tehdejší Československo, avšak pouze do roku 1950, kdy společnost s ručením omezeným přestala existovat. Do československého řádu se vrátila až roku 1990 v novele hospodářského zákoníku. V současnosti je upravována obchodním zákoníkem.
Základní kapitál
Společnost s ručením omezeným povinně vytváří základní kapitál. Minimální hranice základního kapitálu je stanovena na 200 000,- Kč a tvoří ji peněžité i nepeněžité vklady společníků. Vklad každého společníka může být rozdílný (vždy dělitelný na celé tisíce) amusí činit minimálně 20 000,- Kč.
V případě nepeněžitých vkladů musí být ve společenské smlouvě nebo v písemném prohlášení o zvýšení vkladu nebo v prohlášení o převzetí vkladu uvedeno o jaký nepeněžitý vklad se jedná a jeho částka, která se pak bude podílet na vkladu společníka.
Návrh na registraci do obchodního rejstříku může být podán až poté, co je splaceno celé emisní ážio, na každý peněžní vklad splaceno nejméně 30% a každý nepeněžitý vklad splacen v plné výši. Přitom všem musí být celková hodnota splacených peněžitých vkladů spolu s hodnotou splacených nepeněžitých vkladů minimálně 100 000,- Kč. Navíc v případě, kdy je společnost založena jedním zakladatelem, musí tento zakladatel před podáním návrhu splatit základní kapitál v plné výši. Společnost pak vzniká podpisem návrhu všemi jednateli a zápisem do obchodního rejstříku.
Důležitý fakt je, že základní kapitál se stává majetkem společnosti a ta s ním může volně disponovat, tzn. platit z něj účty, nakupovat kancelářské vybavení apod.
Ručení
Společnost je právnickou osobou a odpovídá za porušení svých závazků celým svým majetkem. Společníci pak ručí společně a nerozdílně do výše souhrnu nesplacených částí vkladů všech společníků podle stavu zápisu v obchodním rejstříku. Od 1. ledna 2001 ručí tedy i společník, který svou část vkladu již splatil. Zaplacením kterémukoliv z věřitelů ručení nezaniká ani se nesnižuje jeho rozsah. Ručení společníků zaniká až zápisem splacení všech vkladů do obchodního rejstříku.
Obchodní firma
Části obchodní firmy se skládají z firemního kmene a dodatku. V případě společnosti s ručením omezeným se pod firemním kmenem rozumí název společnosti. Dodatek je obligatorní, na výběr je jedno z těchto označení: „společnost s ručením omezeným“, „spol. s r. o.“ nebo „s. r. o.“. Firma přitom nesmí být zaměnitelná s firmou jiného podnikatele a nesmí působit klamavě.
Orgány společnosti
Valná hromada a dozorčí rada
Nejvyšším orgánem společnosti je valná hromada a je tvořena všemi společníky. Přitom usnášet se na nových rozhodnutích může pouze v případě, že je přítomno tolik společníků, aby měli dohromady minimálně polovinu hlasů. V normálním případě (pokud to nevyžaduje zákon nebo společenská smlouva jinak) stačí k přijetí rozhodnutí prostá většina hlasů přítomných společníků. Počet hlasů každého společníka odpovídá výši jeho vkladu, přičemž 1 000,- Kč vkladu znamená jeden hlas.
Valná hromada rozhoduje především o jmenování a odvolání jednatelů, změnách společenské smlouvy a schvalování účetní uzávěrky. Dále může například jmenovat členy dozorčí rady, což je zřídkakdy zřizovaný fakultativní orgán společnosti. Dozorčí rada musí mít alespoň tři členy a žádným členem nesmí být jednatel společnosti.
Statutární orgán
Statutárním orgánem společnosti s ručením omezeným je jeden nebo více jednatelů. Pokud je více jednatelů, je každý z nich oprávněn jednat jménem společnosti samostatně (v případě, že nestanoví společenská smlouva nebo stanovy jinak). Jakákoliv omezení jednatelských oprávnění jsou vůči třetím osobám neúčinná.
Jednatelem společnosti se může stát nejen společník, ale i jiná fyzická osoba. Tuzemská fyzická osoba musí splňovat určité podmínky k tomu, aby mohla být jednatelem. Mezi tyto podmínky patří například dovršení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost atd. Zahraniční fyzická osoba se může stát jednatelem pouze v případě, má-li povolení k pobytu na území České republiky nebo je státním příslušníkem některého z členských států Evropské unie. Jednatel je jmenován i odvoláván valnou hromadou a každý jednatel se obligatorně zapisuje do obchodního rejstříku.
Pro jednatele platí zákaz konkurence, který např. zakazuje podnikat ve stejném nebo obdobném oboru podnikání společnosti, zprostředkovávat nebo obstarávat pro jiné osoby obchody společnosti apod. V případě, že je u společnosti zřízena i dozorčí rada, platí zákaz konkurence i na její členy.
Založení společnosti
Pro založení společnosti musíme vykonat několik podstatných úkonů:
- uzavření společenské smlouvy formou notářského zápisu,
- složení základního jmění společnosti, nebo jeho části,
- získání živnostenských oprávnění,
- zápis společnosti do obchodního rejstříku,
- registrace společnosti u finančního úřadu.
Tyto úkony si nyní postupně rozebereme.
Sepsání společenské smlouvy
Pokud společnost zakládá jedna osoba, sepisuje se zakladatelská listina. V případě zakládání společnosti více osobami se uzavírá společenská smlouva. Obě formy musí mít formu notářského zápisu a podle § 110 obchodního zákoníku musí obsahovat:
- obchodní firmu a sídlo společnosti,
- určení společníků uvedením názvu a sídla právnické osoby, nebo jména a bydliště fyzické osoby,
- předmět podnikání (činnosti),
- výši základního kapitálu a výši vkladu každého společníka včetně způsobu a lhůty splácení vkladu,
- určení správce vkladu,
- jména a bydliště prvních jednatelů společnosti a způsob, jakým jednají jménem společnosti,
- jména a bydliště členů první dozorčí rady, pokud se zřizuje,
- jiné údaje, které vyžaduje zákon.
Navíc se ve společenské smlouvě mohou určit stanovy, které upravují vnitřní organizace společnosti a podrobněji upravují některé záležitosti ze společenské smlouvy.
Vklad základního kapitálu
Ve společenské smlouvě se stanoví forma složení vkladů. Nejčastěji to bývá na bankovní účet, přičemž se založí nový účet na jméno osoby, která je jmenována správcem vkladů. Při předložení společenské smlouvy nebo zakladatelské listiny pak banka vydá potvrzení o výši vkladů složených na účet. Toto povtrzení je nutné doložit při podání návrhu na zápis do obchodního rejstříku.
Vklad je možné složit i u správce vkladů, a to v hotovosti. Ten poté vydá prohlášení o složení základního kapitálu. Pokud správce uvedl v prohlášení vyšší částku, než která je splacena, ručí věřitelům společnosti za její závazky do výše, v jaké nebyli věřitelé z majetku společnosti uspokojeni.
Získání živnostenských oprávnění
Společnost s ručením omezeným musí mít na všechny činnosti, které provozuje, živnostenská oprávnění. Jak toto oprávnění získat by se dalo rozepsat na několik kapitol, shrnu zde však pouze stěžejní kroky:
- získat výpis z rejstříku trestů, který je důkazem právní bezúhonnosti,
- zaplatit správní poplatek, který činí 1 000,- Kč za jednu ohlašovací činnost, 2 000,- Kč za žádost o koncesi a 10 000,- Kč za živnost provozovanou průmyslovým způsobem,
- nahlášení živnosti volné, řemeslné a vázané popř. žádost o udělení koncese pro koncesované živnosti (jejich provozování vyžaduje státní souhlas),
- přiložit originál a kopii společenské smlouvy nebo zakladatelské listiny, kopii si živnostenský úřad uchová,
- předložit doklady o zvláštní způsobilosti, pokud je vyžaduje Živnostenský úřad nebo zvláštní předpisy (odborná způsobilost není požadována u ohlašovacích živností volných),
- v případě provozování živnosti průmyslovým způsobem musí podnikatel zpracovat schéma potřebných činností.
Zápis společnosti do obchodního rejstříku
Nejdříve se musí podat návrh na zápis společnosti do obchodního rejstříku u rejstříkového soudu. Pod tento návrh se podepisují úředně oveřeným podpisem všichni jednatelé.
Za společnost se přikládají tyto doklady:
- zakladatelská listina nebo společenská smlouva,
- oprávnění k podnikatelské činnosti,
- výpis z katastru nemovitostí v maximálním stáří 3 měsíců, které potvrzuje vlastnické právo k prostorám, ve kterých má daná firma sídlo,
- doklad o vložení alespoň minimálního základního kapitálu.
Dále pak každý jednatel musí doložit:
- výpis z rejstříku trestů v maximálním stáří 3 měsíců,
- čestné prohlášení o plné způsobilosti k právním úkonům,
- čestné prohlášení o splnění podmínek provozování živnosti,
- čestné prohlášení o splnění podmínek podle § 38l obchodního zákoníku.
V případě jakýchkoliv formálních nedostatků návrhu na zápis společnosti si rejstříkový soud vyžádá opravu. Při zapsání společnosti do obchodního rejstříku rejstříkový soud pošlě doporučený dopis na adresu společnosti. Zápisem do obchodního rejstříku vzniká společnost s ručením omezeným a od tohoto dne začíná platit povinnost vést účetnictví.
Registrace společnosti u finančního úřadu
Do 30 dnů po vzniku společnosti je nutné podat přihlášku k registraci u místně příslušného finančního úřadu. K přihlášce musí být dodána kopie výpisu z obchodního rejstříku, kopie rozhodnutí rejstříkového soudu o zápisu do obchodního rejstříku, kopie smlouvy s bankou o zřízení a vedení bankovního účtu a kopie všech živnostenských listů. Přihláška může být doručena osobně nebo poštou. Po úspěšném vyřízení získá společnost osvědčení o registraci. V případě nesplění registrační povinnosti může finanční úřad udělit pokutu až 2 000 000,- Kč.
Analýza vzniku společnosti STUDENT AGENCY, s. r. o.
V České i Slovenské republice se stala společnost STUDENT AGENCY, s. r. o. největší jazykovou agenturou a největším prodejcem letenek. Kořeny jejího vzniku začínají v roce 1996, kdy se Ing. Radim Jančura, ještě jako student 4. ročníku VUT v Brně, rozhodl založit společnost na své jméno s investicí 5 000 Kč. Prvních pár let společnost všechny své zisky víceméně investovala zpět. Od roku 1996 působí pod názvem STUDENT AGENCY, s. r. o.
Společnost se zabývá zprostředkovatelskými službami (především zprostředkováním au-pair programů, jazykových a vzdělávacích programů v zahraničí, pracovních programů a prodejem letenek) a v neposlední řadě provozuje vlastní vnitrostátní i mezinárodní autobusovou dopravu. Mezi její dceřinné společnosti patří ORBIX, s. r. o. (http://www.orbix.cz), která se specializuje na cestovní služby pro firemní klientelu, a RegioJet a. s. (http://www.regiojet.cz), které byla v tomto roce udělena licence na provozování osobní dopravy na železničních kolejích.
Přitom všem společnost získala několik prestižních ocenění. V roce 2009 se stala podle CZECH TOP 100 3. nejobdivovanější firmou v České reoublice a získala 1. místo v kategorii Doprava. V Červenci roku 2008 byla hodnocena jako 3. nejcennější značka, která se narodila po roce 1989. V roce 2007 se stala dle TTG nejlepším autobusovým dopravcem v České republice. A tímto výčet jejich úspěchů zdaleka nekončí.
Informace ze zakladatelské listiny a příslušných rejstříků
Obchodní firma STUDENT AGENCY, s. r. o. byla založena zakladatelskou listinou (tedy jednou osobou) a byla zapsána 11. listopadu 1996 do obchodního rejstříku s prvotním sídlem Brno, Bašty 2, okres Brno-město, PSČ 602 00. Roku 2008 (22. srpna) se sídlo společnosti přestěhovalo na adresu Brno, náměstí Svobody 86/17, PSČ 602 00. Společnosti bylo uděleno identifikační číslo 253 17 075 a byla založena na dobu neurčitou.
Společníci a základní kapitál
Jediným společníkem je Ing. Radim Jančura s obchodním podílem 100%. Základní kapitál společnosti v období od 11. listopadu 1996 do 2. prosince 2002 činil 100 000,- Kč penežitým vkladem jediného společníka Ing. Radima Jančury. V roce 2002 byl základní kapitál společnosti navýšen na 1 000 000,- Kč opět vkladem jediného společníka, který byl splacen v plné výši.
Zvýšení a snížení základního kapitálu
Jak je v zakladatelské listině stanoveno, základní kapitál lze zvýšit na základě rozhodnutí jediného společníka při výkonu působnosti valné hromady, a to převzetím závazku ke zvýšení vkladu nebo převodem z vlastních zdrojů společnosti (díky čemuž se navýší i vklad společníka v odpovídajícím poměru). V případě, že se jediný společník vzdá přednostního práva k převzetí závazku ke zvýšení vkladu, může převzít závazek k novému vkladu kdykoliv.
Zvýšit základní kapitál nepeněžitým vkladem je možné pouze v případě, jedná-li se o důležitý zájem společnosti. Nepeněžitým vkladem může být jen matejetek, který má vyčíslitelnou hodnotu, a kterého může společnost využít ve svém předmětu podnikání.
Jediný společník má přednostní právo na převzetí závazku ke zvýšení vkladu a tohoto práva musí využít do 10 dnů ode dne rozhodnutí valné hromady. V případě, že toto právo nevyužije nebo se ho vzdá, může závazek ke zvýšení vkladu převzít třetí osoba.
Snížit základní kapitál lze pouze na základě rozhodnutí jediného společníka při výkonu působnosti valné hromady. Snížení lze provést pouze snížením vkladu společníka nebo v případech uvedených v § 113 odst. 6, § 116 odst. 3, §148, §149 a § 149a obchodního zákoníku, pokud nedojde k převodu obchodního podílu do šesti měsíců ode dne přechodu obchodního podílu na společnost. Snížením nákladů se nesmí dostat vklad společníka pod minimální hodnotu a musí být stále splacen minimální vklad společnosti.
Předměty podnikání a živnostenská oprávnění
Do položek předmětu podníkání společnost STUDENT AGENCY, s. r. o. patří od roku 1996:
- činnost cestovní kanceláře,
- obchodní živnost – koupě zboží za účelem jeho dalšího prodeje a prodej,
- reklamní činnost,
- vydavatelství a nakladatelství.
Následně pak roku 1999 byl předmět podnikání společnosti rozšířen o tyto položky:
- zprostředkovatelská činnost,
- organizování kurzů, seminářů, přednášek a školení.
V roce 2000 došlo k rozšíření o nový předmět podnikání významný pro další rozvoj společnosti:
- silniční motorová doprava osobní.
Poslední rozšíření předmětu podnikání nastalo v roce 2008, bylo tím:
- silniční motorová doprava nákladní vnitrostátní.
Ke všem těmto činnostem samozřejmě společnost musela získat živnostenská oprávnění, která jsou evidována v Živnostenském rejstříku. Společnost získala celkem čtyři živnostenská oprávnění.
- Koncesovaná živnost, jejíž předmětem podnikání je provozování cestovní kanceláře. Oprávnění bylo uděleno roku 1996 současně se vznikem společnosti na dobu neurčitou a odpovědným zástupcem se stal jediný společník Ing. Radim Jančura. Tato živnost má dvě provozovny, obě v Brně.
- Ohlašovací řemeslná živnost, jejíž předmětem podnikání je hostinská činnost. Oprávnění bylo uděleno roku 2005 na dobu neurčitou a odpovědným zástupcem se stala Eva Ševčíková. Tato živnost má sedm provozoven, tři v Brně, dvě v Praze a po jedné v Karlových Varech a Olomouci.
- Ohlašovací volná živnost, jejíž předmětem podnikání je výroba, obchod a služby uvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Oprávnění bylo uděleno v roce 1996 na dobu neurčitou a odpovědným zástupcem se stal Ing. Radim Jančura. Mezi obory činnosti patří:
- vydavatelské činnosti, polygrafická výroba, knihařské a kopírovací práce (2 provozovny),
- zprostředkování obchodu a služeb (25 provozoven),
- velkoobchod a maloobchod (26 provozoven),
- reklamní činnost, marketing, mediální zastoupení (2 provozovny),
- mimoškolní výchova a vzdělávání, pořádání kurzů, školení, včetně lektorské činnosti (2 provozovny),
- pronájem a půjčování věcí movitých (6 provozoven).
- Koncesovaná živnost, jejíž předmětem podnikání je silniční motorová doprava:
- nákladní vnitrostátní provozovaná vozidly o nějvětší povolené hmotnosti do 3,5 tuny včetně,
- nákladní vnitrostátní provozovaná vozidly o nějvětší povolené hmotnosti nad 3,5 tuny,
- vnitrostátní příležitostná osobní,
- mezinárodní příležitostná osobní,
- vnitrostátní veřejná linková,
- mezinárodní linková,
- mezinárodní kyvadlová.
Oprávnění bylo uděleno v roce 2000 na dobu neurčitou a odpovědnými zástupci jsou Ing. Radim Jančura a Jan Bende. Tato živnost má dvě provozovny (v Brně a ve Velké Bíteši).
Orgány společnosti
Orgány společnosti jsou valná hromada (jediný společník v její působnosti) a jednatel společnosti. Působnost valné hromady vykonává jediný společník a rozhoduje např. o schvalování stanov a jejich změn, o změně obsahu zakladatelské listiny, o změně základního kapitálu, o jmenování, odvolání a odměňování jednatelů apod.
Statutárním orgánem společnosti je jediný jednatel Ing. Radim Jančura, do jehož působnosti patří zejména výkon rozhodování valné hromady, obchodní vedení společnosti ve věcech, které nepatří do působnosti valné hromady, běžná správa společnosti, výkon zaměstnavatelských práv a vedení účetnictví a účetních knih. Pro jednatele platí zákaz konkurence v rozsahu vymezeném ustanovením § 136 obchodního zákoníku. Za společnost jedná jednatel samostatně.
Prokura
Prokura (§ 14 ObchZ) je případem smluvního zastoupení upraveným pro podnikatele. Prokura se povinně zapisuje do obchodního rejstříku a tento zápis má konstitutivní význam, tedy osoba, jíž byla prokura udělena, nabývá své jednatelské oprávnění až zápisem do obchodního rejstříku. Výmaz prokury má opačný charakter (deklaratorní význam). Prokurista tedy přichází o své jednatelské oprávnění okamžikem, kdy nastane některý z důvodů zániku prokury, nikoliv výmazem z obchodního rejstříku.
Na základě rozhodnutí jediného společníka společnosti s ručením omezeným při výkonu působnosti valné hromady byla dne 16. září 2008 udělena prokura Evě Ševčíkové. Dále bylo ustanoveno, že prokurista jedná jménem společnosti samostatně, přičemž činí-li úkon v písemné formě, připojí k obchodní firmě společnosti dodatek označující prokuru a svůj podpis.
Prokurista je oprávněn činit za podnikatele všechny právní úkony, k nimž dochází při provozu podniku. Tento rozsah je sice možné omezit vnitřními pokyny, avšak taková omezení nemají účinek vůči třetím osobám. Tato omezení tedy nemohou mít vliv na platnost a závaznost jednání prokuristy, avšak vymezují vztah mezi podnikatelem a prokuristou a tím umožňují podnikateli uplatnit případnou odpovědnost za škodu.
Registrace u finančního úřadu
Společnost byla registrována jako plátce DPH u Finančního úřadu Brno 1. Registrace je účinná od 1. dubna 1997 a v rámci této registrace bylo plátci přiděleno nejdříve daňové identifikační číslo 288-25317075, jehož platnost skončila 30. dubna 2004, a následně pak DIČ v novém formátu CZ25317075.
Závěr
Společnost s ručením omezeným je nejoblíbenějším a tudíž i nejrozšířenějším typem obchodní společnosti v České republice. Posunuje úroveň podnikání od fyzické osoby k profesionálnějšímu přístupu. Její popularita spočívá v omezeném ručení za závazky společnosti (pouze do výše nesplacených vkladů), relativně nízkému základnímu kapitálu, možnosti založit společnost jednou osobou a celkem nízké administrativní náročnosti. Jistou nevýhodnou je nutnost vést podvojné účetnictví a vyšší nároky na komunikaci s úřady.
Mým úkolem bylo poskytnout čtenáři základní souhrn informací, který je nutné znát k založení společnosti s ručením omezeným, a takto získané informace pak názorně demonstrovat na jedné reálné společnosti. Práce poskytuje tedy nejen teoretický náhled na problematiku kapitálové společnosti, ale snaží se prakticky analyzovat vznik konkrétní společnosti. Tohoto stanoveného cíle se mi podařilo dosáhnout.
Seznam použité literatury
- NOVOTNÝ, Jiří. Nauka o podniku : Výstavba podniku. Plzeň : Aleš Čeněk, s. r. o., 2007. 213 s. ISBN 978-90-7380-071-0.
- ŠVARC, Zbyněk, et al. Základy obchodního práva. Plzeň : Aleš Čeněk, s. r. o., 2005. 476 s. ISBN 80-86898-51-2.
- KORÁB, Vojtěch, MIHALISKO, Marek. Založení a řízení společnosti : společnost s ručením omezeným, komanditní společnost, veřejná obchodní společnost. 1. vyd. Brno : Computer Press, 2005. 252 s. ISBN 80-251-0592-X.
- BARTOŠÍKOVÁ, Miroslava, ŠTENGLOVÁ, Ivana. Společnost s ručením omezeným. 2. vyd. Praha : C. H. Beck, 2006. 660 s. ISBN 80-7179-441-4.
- Obchodní zákoník. Ostrava : Sagit, a. s., 2008. 351 s. ÚZ; sv. 672. ISBN 978-80-7208-684-9.